Bevezető Az Afrikából származó, kellemes külsejű madárka hazájában egyáltalán nem nevezhető ritkának. Az egész földön ismerik és kedvelik ezeket a kistermetű, szép küllemű és érdekes madarakat.
Története
A telepesveréb és a szövőmadár fészkeit foglalja el előszeretettel költés céljából. Noha testhossza nem éri el a hullámospapagáj hosszát, mégis jóval nagyobbnak tűnik, mert rövid faroktollaival szemben teste jóval vaskosabb és ezen belül is a feje aránylag sokkal nagyobb.
Leírása
Tollazatának színében a zöld dominál, de feje erős rózsaszínbe hajló és felső farokfedőtollainak kék színe is eléggé szembeötlő. A hím és tojó színe egyforma, ezért a nemeket megkülönböztetni ránézésre nagyon nehéz.
Beszerzése
Nagyobb állatkereskedésekben, illetve tenyésztőktől szerezhető be.
Az állat helyének kialakítása
Elhelyezésére egy közepes méretű kalitka is megfelel, amelybe feltétlenül helyezzünk hintát, mert azt nagy előszeretettel használja valamennyi. Nagyon szeret rágni, ezért célszerű számára kisebb faágacskát behelyezni, amin kedvére elrágcsálhat.
Etetés-itatás
Tápláléka megegyezik a hullámospapagájéval, de azt egészítsük ki még napraforgómaggal is. Fogyasztása kicsi, ezért esetleg úgy tűnhet, hogy nem is eszik a madár. Persze ezt megcáfolja erőteljes kondíciója. Igaz, elhízott példánnyal még nem találkoztam.
Gondozás
Beszélő rózsásfejű papagájjal még nem találkoztam, de szelíd példány már volt a kezemben, habár ez sem nevezhető túl gyakori esetnek. Aki arra számít, hogy a hullámospapagájhoz hasonló produkciókat fog a rózsásfejű papagája elkövetni, az csalódni fog.
Párválasztó madár! Egyes források szerint, ha a kialakult pár egyik példánya valami okból elpusztul, többé nem hajlandó másik madárral párba állni, ezért szokták szerelemmadárnak is nevezni. Átlagos élettartama jó tartás mellett 10 év.
Szaporítás
Költéshez megfelelő számára a hullámospapagájokhoz használt zárt fészekodú is, amelybe gondosan behordja a felkínált fészekanyagot (fűzfavessző-darabkákat, fürtösköles szárdarabkákat stb.). Fészekalja 3-6 tojásból áll, amelyből 21-22 napi kotlás után kelnek ki a fiókák. A fiókaneveléshez elengedhetetlen a lágyeleség. A fiókák körülbelül 35 napos korukban hagyják el a fészket, rendszerint teljesen kitollasodva, de homlokukról még hiányzik a rózsaszín tollazat. Végleges színüket csak a fiókatollak levedlése után, körülbelül 6 hónapos korukban nyerik el. Ha a kirepülést követően meggyőződünk arról, hogy a fiatalok már önállóan tudnak enni (a szülők már nem etetik őket), célszerű elkülöníteni őket a szülőktől. |